Domaćini svečanosti obilježavanja jubilarne 80. obljetnice formiranja Prve istarske partizanske čete u Brgucu bili su Udruga antifašista grada Buzeta, Općina Lanišće i načelnica Roberta Medica te Udruga Babucera.
Svečanosti je prisustvovao veliki broj gostiju i uzvanika, istarski župan Boris Miletić, gradonačelnici grada Labina Valter Glavičić, grada Buzeta Damir Kajin, predsjednik IDS-a Dalibor Paus i mnogi drugi.
photo by Petar Matković
Udruga Antifašista Grada Buzeta
Udruga Babucera
Općina Lanišće
pozivaju Vas u Brgudac 27.08.2022. godine sa početkom u 16 sati na obilježavanje
Program:
16:00 – okupljanje sudionika
16:15 – polaganje cvijeća
16:30 – otvaranje izložbe “Sva lica Brguca”
17:00 – prigodni govori
– kulturno umjetnički program
– druženje uz domjenak i zabavu
20:00 – koncert Ive Gortan
Prva istarska partizanska četa, postrojba Narodnooslobodilačke vojske (NOV) utemeljena krajem kolovoza 1942. kao 5. četa II. bataljona „Vladimir Gortan“ 2. primorsko-goranskog partizanskog odreda 5. operativne zone NOV i PO Hrvatske.
Petorica partizana, predvođenih Ivanom Brozinom – Slovanom, koji su se izdvojili iz Brkinske čete i postali jezgrom za ustrojavanje Prve istarske partizanske čete. Grupa uspostavlja logor između sela Zvoneća i Kučeli na Grdom žlebu. Slovanova grupa broji sve više boraca i uspostavlja nove veze na području Planika i Učke te uz pomoć Antona Dobreca Bončića, vlasnika planinarske kuće Paulovatz na Planiku, širi mrežu oslonaca i suradnika, što joj omogućava stvaranje novih veza i prodiranje prema centralnoj Istri. Oko 15.VII. uspostavljaju logor na Planiku, na Mlajskim grižama, na imanju Alberta Jurdane u Dolčinama, zadržavajući stari logor u Jasenovcu u pričuvi. Uz pomoć Bončića uspostavljen je kontakt i s organiziranim odborima ili povjerenicima NOP-a Veprinštine, Poljanštine i Lovranštine. Uspostavljaju vezu i s trojicom dezertera iz talijanske vojske te grupa broji 10 boraca, a povjerenike nalaze i u Brgudcu, Semićima i Brestu pod Učkom.
Najranije 22., a najkasnije 25.VIII.1942. u Tršću kraj Gerova (Gorski kotar) u logoru Sokoli, Štab 2. primorsko-goranskog PO-a ustrojava zapovjedništvo postrojbe, imenuje sekretara partijske ćelije, određuje novih pet boraca u sastav postrojbe i ustrojava 5. četu II. bataljona „Vladimir Gortan“ koja će politički i vojno djelovati u Istri. Iz Tršća deset boraca kreće za Istru. Rapalsku granicu prelaze posljednjih dana kolovoza ili prvih dana rujna 1942. i dolaze u logor Mlajske griže.
U neposrednoj blizini planinarske kuće Paulovatz na Planiku, 3.IX.1942., Slovanova grupa i novopristigli borci, sada 5. četa II. bataljona „Vladimir Gortan“, uspostavljaju logor. Aktivnošću članova partijske ćelije i sekretara Matasa – Andrića, pripadnici postrojbe osnivaju ili proširuju i povezuju postojeće organizacije NOP-a, ustrojavaju odbore koji prerastaju u NOO-e i održavaju kontakt i s organizacijom NOP-a Kučeli i Rukavac.
Osnivanjem, političkim i borbenim djelovanjem 5. čete II. bataljona „Vladimir Gortan“ 2. primorsko-goranskog PO 5. operativne zone Hrvatske (Prve istarske partizanske čete) i uspostavom logora na Planiku, Istra se faktički uključila u 5. operativnu zonu Hrvatske, a postrojba je postala vojni i politički reprezentant NOP-a Hrvatske – prva borbena formacija na tlu jedne od Sila osovine. Od tada pa do kolovoza 1943. započinje i proces organiziranja Istre kao posebne teritorijalno-upravne jedinice federalne države Hrvatske u nastajanju.
Cijeli tekst o formiranju Prve istarske partizanske čete možete pročitati na Istrapedia.hr
https://www.istrapedia.hr/en/natuknice/4129/prva-istarska-partizanska-ceta
U ovom je selu 10. listopada 1942. godine osnovan prvi seoski NOO (narodnooslobodilački odbor).
To je bio početak kasnijeg uspostavljanja narodne vlasti u Istri.